Mezinárodní cena vévody z Edinburghu (DofE)

DofE

Vzdělávací program DofE umožňuje mladým lidem od 14 do 24 let rozvíjet své dovednosti a využívat volný čas aktivně. Účastníky se stávají zejména lidé, kteří jsou rozhodnutí na sobě dlouhodobě pracovat a vždy uvítají nové výzvy, přestože budou znamenat překonání mnoha překážek. Program DofE reprezentuje ideu, že se zodpovědným přístupem a vytrvalým úsilím člověk dosáhne i těch nejambicióznějších cílů.

3 úrovně programu

Studenti si nastavují své osobní cíle za pomoci mentora. Cíle by měly být výzvou, ale zároveň i dosažitelné. Příliš snadný cíl by neměl za následek uspokojení účastníka z jeho dosažení, příliš těžká výzva by naopak mohla mít demotivační účinek; účastník by mohl plnění vzdát. Program proto nabízí tři úrovně: bronzovou (nejlehčí), stříbrnou (střední) a zlatou (nejtěžší).

Oblasti programu

Oblasti programu, které spadají do jednotlivých úrovní, také kopírují dnešní náhled na zaměstnance.

DOBROVOLNICTVÍ
Program ukáže mladým lidem, že dobrovolná práce není jenom spousta dřiny, za kterou jim nikdo nezaplatí. Zkušenosti jsou totiž mnohdy cennější než peníze. Účastníci poznají zajímavé lidi, naučí se zodpovědnosti, toleranci, trpělivosti a empatii, kromě toho ale také zjistí, jaký je to pocit, když jsou doopravdy užiteční.
HR výzva: Chovej se odpovědně. Pracuj pro firmu se silným CSR.

ROZVOJ TALENTU
Tato oblast umožňuje lidem vybrat si, v čem se chtějí zlepšit. Může se jednat o jakýkoli druh talentu, od matematiky přes hraní na loutnu až po pečení dortů. Každý člověk má talent na něco jiného a také různé preference. Díky DofE se můžou účastníci zlepšovat přesně v tom, co je baví.
HR výzva: Pracuj na sobě.

SPORTOVNÍ AKTIVITA
Program vede člověka ke sportu a podporuje jeho nadšení pro pohyb. Účastníci mohou zlepšit svůj sportovní výkon, pracovat na kondičce a užívat si aktivní trávení volného času způsobem, který je láká. Výběr sportů je individuální. Cílem je naučit mladé lidi zdravému životnímu stylu a tím jim pomoci udržovat se v kondici – fyzické i psychické.
HR výzva: Odreaguj se. Udržuj work–life balance. Starej se o své zdraví.

DOBRODRUŽNÁ EXPEDICE
DofE umožňuje účastníkům poznávat zajímavá místa v České republice i v zahraničí. Skupina přátel může vyrazit na několik dní za dobrodružstvím a objevovat zatím nepoznané. Účastníci se naučí plánovat, domýšlet věci do detailů a řešit nepředvídané situace. Když je však skupina dobře připravená, nic ji nepoloží.
HR výzva: Spolupracuj. Pečlivě plánuj. Buď připravený. Vystup z komfortní zóny.

AKCE S POBYTEM
Speciální součástí programu DofE jsou i akce s pobytem, které jsou určeny pro účastníky zlaté úrovně programu. Mladí lidé se tu seznámí s novými přáteli, poznají jiná místa a mohou se plně věnovat aktivitě, která je doopravdy zajímá. Příkladem akce s pobytem může být tábor, vzdělávací pobyt, výměnný zájezd nebo dobrovolnický projekt.
HR výzva: Buď otevřen novým nápadům. Nevzdávej se. Přijímej výzvy.

ManpowerGroup a DofE

V ManpowerGroup věříme, že mladí lidé jsou naše budoucnost, a snažíme se je co nejlépe připravit na vstup do světa práce. Myslíme si, že DofE je skvělou příležitostí pro aktivní jedince, kteří se chtějí posouvat a pracovat na sobě. Rozvoj národní kanceláře DofE a činnost organizace proto podporujeme nejen finančně. Pořádáme také nejrůznější školení a tréninky a organizujeme Ready For Work workshopy přímo na školách. Přímý kontakt s nastupující generací nám umožní předávat mladým lidem znalosti a pomoci jim s přípravou na jejich budoucnost ve světě práce.

Kromě nás DofE podporují české osobnosti jako je cestovatel a novinář Dan Přibáň, módní návrhářka Klára Nademlýnská, Taťána le Moigne, moderátor Marek Eben, moderátorka a zakladatelka nadačního fondu Asante Kenya Lejla Abbasová, kulturolog, fotograf a publicista Petr Mikšíček, módní návrhářka Taťána Kováříková, horolezkyně a manažerka Klára Kolouchová, rybář a cestovatel Jakub Vágner.

Homepage projektu DofE

Kouzelnou vánoční rybku, která splní vaše přání, ilustrovala Zuzana Bahulová, designérka, grafička, umělecká ředitelka Filmového uzlu Zlín a patronka Mezinárodní ceny vévody z Edinburghu (DofE), nadace, která pomáhá mladým lidem dosahovat jejich cílů a rozvíjet jejich dovednosti.

Mezinárodní cena vévody z Edinburghu (DofE)