Nejnovější průzkumy trhu práce

 


Ocenění za etické standardy a společenskou odpovědnost 2023

Jsme hrdí na to, že naše společnost byla institutem Ethisphere® již počtrnácté jmenována jednou z nejetičtějších společností na světě. Jsme stále jedinou společností v našem oboru s takto vysoce nastavenými etickými standardy.

Číst dále66 % zaměstnavatelů v ČR se potýká s problémy při obsazování pracovních pozic

66 % zaměstnavatelů v ČR se potýká s problémy při obsazování svých volných pracovních pozic. Oproti tomu 32 % jich hlásí, že s obsazením volných pracovních pozic nemají problémy a 2 % si nejsou jisti. Jedná se o největší podíl od roku 2009, kdy ManpowerGroup začal v ČR měřit nedostatek zaměstnanců s potřebným profilem.

Číst dáleCo mohou firmy udělat, aby ženy naplno využily svůj potenciál

Pozorujeme, že mnoho žen odešlo během pandemie z trhu práce, a ne všechny se dosud vrátily zpět. Mají pocit, že pro ně firmy nedělají dost: cítí se vyhořelé, nedoceněné a někde i podhodnocené. Zaměstnavatelé mohou zlepšit situaci, zasadit se o spravedlnost a rovnost a vytvořit tak všem zaměstnancům lepší podmínky pro práci.

Číst dáleJak pomoci ženám uspět v post-pandemickém světě práce

Firmy musí změnit představu o tom, kdy, kde a jak se práce vykonává, nabídnout rovné odměňování a podporovat rekvalifikaci, což nejenže přivede ženy zpět do práce, ale pomůže také zmírnit celosvětový nedostatek talentů.

Číst dáleManpowerGroup Index trhu práce Q2 2023

V rámci průzkumu ManpowerGroup index trhu práce pro druhé čtvrtletí 2023 byla všem účastníkům vybraného reprezentativního vzorku 510 zaměstnavatelů v ČR položena otázka: „Jak očekáváte, že se změní celkový počet zaměstnanců ve vaší společnosti v následujícím čtvrtletí do konce června 2023 v porovnání s aktuálním čtvrtletím?“

Číst dáleJak připravit miliardu lidí na ekonomiku zítřka

CEO ManpowerGroup Jonas Prising, byl i v letošním roce jedním z hostů Světového ekonomického fóra. V panelu s názvem Jak připravit 1 miliardu lidí na ekonomiku zítřka společně se zástupci firem Merck KgaA, HCL Technologies a Ministerstvem školství Spojených arabských emirátů diskutoval o tom, co je potřeba udělat pro zlepšení dovedností miliardy lidí po celém světě.

Číst dáleTrendy na trhu práce pro rok 2023

Průzkum vyhodnocuje dopad řady nových faktorů, jako jsou generační posun v očekáváních týkajících se zaměstnání, snížení významu vysokoškolského vzdělání u uchazečů, rostoucí nerovnosti, kterým čelí ženy v práci, pokračující rozvoj hybridní práce a zmírňování rizik.

Číst dáleManpowerGroup index trhu práce Q1 2023

Tisková konference proběhla 10. 1. 2023

Číst dáleZaměstnávání cizinců

Mnoho firem, které zaměstnávají cizince, se musí vyznat v legislativě, řešit víza a další nemalé množství kroků, aby bylo vše legální a v pořádku. Dvojnásobně to platí, když země původu pracovníků leží mimo území Evropské unie.

Číst dáleCo zaměstnanci chtějí? Individuální volbu, větší flexibilitu a pohodu

„Svět práce se nevratně změnil. Otřesy způsobené pandemií a demografické změny přiměly zaměstnance změnit způsob práce a přehodnotit své priority. Přiměřená mzda a stabilita se stávají samozřejmými předpoklady. Pracovníci však očekávají od pracovního života a zaměstnavatele víc,“ říká Jaroslava Rezlerová, generální ředitelka ManpowerGroup Česká republika.

Číst dáleOptimismus na trhu práce klesá, nicméně do konce roku plánuje více firem nabírat než propouštět

Zaměstnavatelé v České republice hlásí pro čtvrté čtvrtletí 2022 pokles náborového optimismu s Čistým indexem trhu práce 11 procentních bodů. 33 % zaměstnavatelů plánuje do konce roku nabírat, 22 % propouštět. Podobně jako v dalších zemích regionu EMEA (Evropa, Střední východ, Afrika) i zde se očekává zpomalení růstu trhu práce ve srovnání s předchozím čtvrtletím.

Číst dáleNedostatek zaměstnanců s potřebným profilem

Průzkum ukázal, že 49 % českých zaměstnavatelů se potýká s problémy při obsazování svých volných pracovních pozic. Nejvíce se s nedostatkem talentů potýkají velcí zaměstnavatelé – 57 % jich hlásí, že nemohou dlouhodobě najít dostatek vhodných uchazečů, u malých firem se s nedostatkem talentů potýká 48 % a ve středně velkých firmách to je 47 %. Nejmenší problém s nedostatkem vhodných uchazečů (42 %) hlásí mikro firmy.

Číst dáleRekordní optimismus na trhu práce

Zaměstnavatelé v České republice hlásí pro třetí čtvrtletí 2022 opět silné náborové plány. 38 % zaměstnavatelů očekává nárůst počtu zaměstnanců, 17 % předpovídá jejich snížení a 38 % zaměstnavatelů nepředpokládá žádné změny. Na základě těchto údajů vykazuje Čistý index trhu práce pro Českou republiku pro první čtvrtletí 2022 hodnotu +21 %.

Číst dáleGreat Realization

Trendy, které jsou hnací silou transformace trhu práce, nejsou nové, ale naléhavé novým způsobem. Zjistěte, jaké to jsou, a proč jsou právě nyní tak důležité

Číst dále


World’s Most Ethical Company 2022

World’s Most Ethical Company 2022

V ManpowerGroup jsme hrdí na to, že naše společnost byla institutem Ethisphere® již potřinácté uznána jednou z nejetičtějších společností na světě. I nadále jsme jedinou společností v našem oboru s takto vysoce nastavenými etickými standardy.

Číst dále


ManpowerGroup Index trhu práce Q2 2022

ManpowerGroup Index trhu práce Q2 2022

Zaměstnavatelé v České republice hlásí pro druhé čtvrtletí 2022 silné náborové plány. 33 % zaměstnavatelů očekává nárůst počtu zaměstnanců, 21 % předpovídá jejich snížení a 40 % zaměstnavatelů nepředpokládá žádné změny.

Číst dále


MDŽ 2022

Co mohou zaměstnavatelé (nejen pro ženy) udělat

Doba i preference lidí se změnily, nezaspěte na vavřínech a reagujte včas. Co mohou zaměstnavatelé (nejen) pro ženy udělat, aby přilákali a udrželi ty nejlepší a nejschopnější zaměstnance? Jak mohou zaměstnavatelé podpořit ženy v práci? A jak mohou v kontextu událostí posledních týdnů podpořit ženy, které k nám migrují?

Číst dále


MDŽ 2022

Štěstí je být ženou – platí to i v práci?

Ženy mohou a chtějí pracovat, mají ty správné požadované dovednosti. Často ale svůj potenciál nemohou v práci realizovat z důvodu nedostatečné flexibility nebo podpory. Zeptali jsme se zaměstnavatelů, zda a jak podporují ženy v práci, jaké jsou jejich cíle v oblasti rovného odměňování žen a mužů nebo v oblasti zastoupení žen na manažerských a seniorních pozicích.

Číst dále


WEF 2022

Jak transformovat ekonomiku tak, aby sloužila lidem i planetě

Kapitalismus a globalizace učinily mnoho lidí bohatými – některé opravdu velmi bohatými – a miliony dalších vyvedly z chudoby. Ale za jakou cenu? Kolaps životního prostředí, klimatická nouze, rozšiřování nerovností mezi lidmi. Honba za ziskem za každou cenu upozadila lidi i jejich skutečný blahobyt, upozadila péči o planetu Zemi, na níž jsme závislí.

Číst dále


ManpowerGroup Index trhu práce Q1 2022

ManpowerGroup Total Workforce Index 2021

Český trh práce je pro investory zajímavý kombinací nízkých nákladů podnikání a kvalifikované pracovní síly. Meziročně si ČR polepšila o 4 místa na 25. celosvětově.

Číst dále


ManpowerGroup Index trhu práce Q1 2022

ManpowerGroup Index trhu práce Q1 2022

Na trhu práce převládá optimismus, ale výroba začíná nábory brzdit. 36 % zaměstnavatelů očekává nárůst počtu zaměstnanců, 23 % předpovídá jejich snížení a 35 % zaměstnavatelů nepředpokládá žádné změny. Čistý index trhu práce pro Českou republiku vykazuje pro první čtvrtletí 2022 hodnotu +13 %.

Číst dále


ManpowerGroup Index trhu práce Q4 2021

Nedostatek zaměstnanců roste

Po celém světě i v ČR pozorujeme nebývalý náborový optimismus firem. Takovéto rychlé oživení a tempo náboru zaměstnanců je nesrovnatelné s poslední hospodářskou krizi. Boj o talenty se zostřuje a zaměstnavatelé začínají více reagovat na to, co zaměstnanci chtějí.

Číst dále


ManpowerGroup Index trhu práce Q4 2021

ManpowerGroup Index trhu práce Q4 2021

Zaměstnavatelé v České republice hlásí pro čtvrté čtvrtletí 2021 optimistické náborové plány. 16 % zaměstnavatelů očekává nárůst počtu zaměstnanců, 6 % předpovídá jejich snížení a 77 % zaměstnavatelů nepředpokládá žádné změny.

Číst dále


Jak data ze sociálních sítí personalistům tajně odhalují vaši osobnost?

Jak pečovat o well-being v  nových modelech práce

V souvislosti s pandemií čelí lidé v pracovní i osobní oblasti více než ročnímu stresu, a to je už opravdu dlouho. Tak dlouhé a neustálé zátěži není lidský mozek ani organismus uzpůsoben. Pracovní pohoda a well-being se začínají stávat pro zaměstnavatele velkou výzvou a permanentní mantrou. Jaké jsou aktuální přístupy k well-beingu, a proč je tak důležitý najdete v článku.

Číst dále


Jak data ze sociálních sítí personalistům tajně odhalují vaši osobnost?

Jak jsou firmy připraveny na digitální transformaci?

Jaroslava Rezlerová, generální ředitelka ManpowerGroup Česká republika, přijala pozvání na virtuální konferenci Digitální výroba 2021, která se konala 8. 6. 2021. Přinášíme vám záznam prezentace našich průzkumů.

Číst dále


Jak data ze sociálních sítí personalistům tajně odhalují vaši osobnost?

Jak data ze sociálních sítí personalistům tajně odhalují vaši osobnost?

Sociální média mají i svou odvrácenou stranu. Data, která sdílíme na sociálních sítích, se stávají čím dál větší komoditou. Díky nim na nás cílí reklamy, které nás nutí nakupovat věci, které nepotřebujeme. Mohla by se raději sdílená data využít pro získání smysluplné práce?

Číst dále


Proč jsou mladí lidé připraveni na trh práce více, než si myslíme

Proč jsou mladí lidé připraveni na trh práce více, než si myslíme

Digitalizace, ruku v ruce s měkkými dovednostmi, jsou klíčem k nové budoucnosti světa práce. A v té budeme potřebovat novou generaci leaderů. Mladí lidé jsou technicky zdatnější a odolnější než předchozí generace a již nyní mají mnoho dovedností, které zaměstnavatelé u kandidátů hledají. Jak jim můžeme s jejich cestou pomoci?

Číst dále


Případová studie: Uplatnitelnost absolventů v životě a na trhu práce

Případová studie: Uplatnitelnost absolventů v životě a na trhu práce

65 % českých zaměstnavatelů uvádí, že mají potíže s náborem nových zaměstnanců. Pouze 25 % jich hlásí, že s obsazením volných pracovních pozic nemají problémy a 10 % si není jisté. Jedná se o největší podíl od roku 2009, kdy ManpowerGroup začal měřit nedostatek lidí s potřebným profilem u zaměstnavatelů.

Číst dáleNejvětší nedostatek zaměstnanců s potřebným profilem za posledních 15 let

65 % českých zaměstnavatelů uvádí, že mají potíže s náborem nových zaměstnanců. Pouze 25 % jich hlásí, že s obsazením volných pracovních pozic nemají problémy a 10 % si není jisté. Jedná se o největší podíl od roku 2009, kdy ManpowerGroup začal měřit nedostatek lidí s potřebným profilem u zaměstnavatelů.

Číst dále


ManpowerGroup Index trhu práce Q3 2021

ManpowerGroup Index trhu práce Q3 2021

Zaměstnavatelé v České republice hlásí pro třetí čtvrtletí 2021 příznivé náborové plány a potvrzuje se tak pozitivní tendence naznačená v předchozím čtvrtletí. 11 % zaměstnavatelů očekává nárůst počtu zaměstnanců, 4 % předpovídá jejich snížení a 83 % zaměstnavatelů nepředpokládá žádné změny.
Číst dále


Zaměstnávání cizinců v době pandemie

Zaměstnávání cizinců v době pandemie

Zaměstnávání cizinců je bezesporu náročné zejména z pohledu realizace i administrativy. Pokud se zaměstnavatel rozhodne, že chce nabírat cizince, navíc v době pandemie COVID-19, vyvstávají otázky. Na co je potřeba myslet a jaké situace mohou nastat, se dozvíte v článku.

Číst dále


Revoluce dovedností: Restart

Revoluce dovedností: Restart

Přinášíme 4. ročník celosvětového průzkumu Revoluce dovedností, který se uskutečnil ve 43 zemích včetně ČR. Zjistěte, jak COVID ovlivnil plány zaměstnavatelů v oblasti digitalizace a automatizace, která odvětví a regiony budou pravděpodobně nejvíce ovlivněny, a jak se v této kritické době mění priority v oblasti HR.

Číst dále

<


ManpowerGroup Index trhu práce Q2 2021

ManpowerGroup Index trhu práce Q2 2021

Zaměstnavatelé v České republice hlásí pro druhé čtvrtletí 2021 optimistické náborové plány. 13 % zaměstnavatelů očekává nárůst počtu zaměstnanců, 5 % předpovídá jejich snížení a 79 % zaměstnavatelů nepředpokládá žádné změny. Na základě těchto údajů vykazuje Čistý index trhu práce pro Českou republiku pro druhé čtvrtletí 2021 hodnotu +8 %.

Číst dále


Mezinárodní den žen v kontextu aktuálního světa práce

Mezinárodní den žen v kontextu aktuálního světa práce:
Ženy jako největší nedoceněný lidský kapitál ve světě

Mezinárodní den žen (MDŽ) se slaví 8. března a je každoroční příležitostí ocenit sociální, ekonomické, kulturní a politické úspěchy žen. Za hlavní téma roku 2021 OSN považuje téma „Ženy ve vedení: Rovná budoucnost ve světě COVID-19“. Základní myšlenkou je uznat obrovské úsilí žen a dívek po celém světě při vytváření rovných příležitostí a zotavení z pandemie COVID-19.

Číst dále


Jaroslava Rezlerová: Současný trh práce

Jaroslava Rezlerová: Současný trh práce

Pandemie koronaviru zcela změnila chování lidí na trhu práce. Důvěra a transparentnost nebyly nikdy tak důležité a zaměstnavatelé vědí, že pro nastolení důvěry potřebují pracovat s daty. Proto jsou nyní klíčové průzkumy mezi zaměstnanci, získávání zpětné vazby, konzultace a komunikace. Většina zaměstnanců doufá, že skončí pevná pracovní doba. V současné turbulentní době se proměňuje nejen trh práce, ale i preference zaměstnanců a potřeby zaměstnavatelů. A změny určitě ještě nekončí.

Číst dále


Ozvěny DAVOS 2021

Ozvěny Davosu 2021

Připravili jsme pro vás přehled toho nejdůležitějšího z diskuzí o budoucnosti světa práce. Fórum letos proběhlo v tradičním termínu 25. – 29. 1. 2021 virtuální formou. Klasícké setkání se posouvá na pozdější termín a do Singapuru!

Číst dále


Odpovědné dárky 2020

Nejcennější firemní dárek roku 2020? Odpovědnost!

V ManpowerGroup jsme se letos rozhodli pro lokální výrobky s příběhem. Nákupem dárků jsme se snažili podpořit zejména organizace, které působí na chráněném trhu práce.

Číst dále


TWI 2020

ManpowerGroup Total Workforce Index™ 2020

Průzkum ManpowerGroup Total Workforce Index™ porovnává trhy práce v 76 zemích světa podle 200 parametrů. Český trh práce je pro investory zajímavý kombinací nízkých nákladů podnikání a kvalifikované pracovní síly. Jeho atraktivita ale klesá.

Číst dále


Bezpečné pracoviště

ManpowerGroup Index trhu práce Q1 2021

Zaměstnavatelé v České republice hlásí pro první čtvrtletí 2021 utlumené náborové aktivity. 8 % zaměstnavatelů očekává nárůst počtu pracovních sil, 9 % předpovídá snížení počtu pracovních sil a 77 % zaměstnavatelů nepředpokládá žádné změny. Na základě těchto údajů vykazuje Čistý index trhu práce pro Českou republiku pro první čtvrtletí 2021 hodnotu -1 %. Po sezónním očištění je jeho hodnota + 1 %.

Číst dále


Bezpečné pracoviště

Bezpečně do práce

Krize COVID-19 a uzavření mnoha trhů vytvořila nevídanou výzvu pro lidi i ekonomiky celého světa. Trh práce se musel velmi rychle přizpůsobit nové realitě, aby se co nejvíce zmírnily dopady hospodářského poklesu.

class=”button_surveys”>Číst dále


Nová budoucnost práce

Nová budoucnost práce: Co zaměstnanci chtějí

Většina zaměstnanců (91 %) se shodují v tom, že jejich největší prioritou je udržet si práci. Jedinou výjimkou jsou zaměstnanci v IT, jejichž prioritou zůstává flexibilita. Projděte si celý výzkum, který odhaluje, co očekávají zaměstnanci od svých zaměstnavatelů, a jaké preference mají v době pandemie COVID-19.

Číst dále


ManpowerGroup index trhu práce Q3 2020

ManpowerGroup index trhu práce Q4 2020

Zaměstnavatelé v České republice hlásí pro čtvrté čtvrtletí 2020 pozitivní náborové aktivity. 8 % zaměstnavatelů očekává nárůst počtu pracovních sil, 7 % předpovídá snížení počtu pracovních sil a 83 % zaměstnavatelů nepředpokládá žádné změny. Na základě těchto údajů vykazuje Čistý index trhu práce pro Českou republiku pro čtvrté čtvrtletí 2020 hodnotu 1 %. Po sezónním očištění je Čistý index trhu práce 3 %.

Číst dále


Jak moc ovlivňuje špatný spánek kariéru?

Jak moc ovlivňuje špatný spánek kariéru?

Často slýcháme, že výjimeční a úspěšní lidé spí velmi málo. Přes všechna tato heroická tvrzení, že málo spánku přináší čas, který lze využít produktivně, si můžete být jistí, že z dlouhodobého hlediska váš výkon i kariéra tím bude negativně ovlivněna – nemluvě o vašem osobním životě. Dobrý spánek zlepšuje paměť a schopnost učit se. Bylo zjištěno, že i krátké zdřímnutí má významný pozitivní vliv na pracovní výkon. Jedním z nejlepších způsobů, jak si zajistit produktivní den v kanceláři, je dobře se vyspat.

Číst dále


ManpowerGroup index trhu práce Q3 2020

ManpowerGroup index trhu práce Q3 2020

Zaměstnavatelé v České republice hlásí pro třetí čtvrtletí 2020 negativní náborové aktivity. 10 % zaměstnavatelů očekává nárůst počtu pracovních sil, 14 % předpovídá snížení počtu pracovních sil a 68 % zaměstnavatelů nepředpokládá žádné změny. Na základě těchto údajů vykazuje Čistý index trhu práce pro Českou republiku pro třetí čtvrtletí 2020 hodnotu -4 %. Po sezónním očištění je Čistý index trhu práce -8 % a jedná se o nejnižší hodnotu v historii průzkumu v ČR od roku 2008.

Číst dále


Dopad epidemie COVID-19 na business

Dopad epidemie COVID-19 na business

V rámci průzkumu ManpowerGroup Index trhu práce pro třetí čtvrtletí 2020 byly všem účastníkům vybraného reprezentativního vzorku 556 zaměstnavatelů v ČR položeny otázky: „Jak byla vaše běžná obchodní činnost ovlivněna epidemií COVID-19?“ a „Kdy očekáváte, že se vaše firma vrátí k původní úrovni náborových aktivit?“.

Číst dále


Jak se připravit na bezpečný návrat do práce

Jak se připravit na bezpečný návrat do práce

Jednotlivé státy začínají pozvolna uvolňovat omezení a restrikce, plánují návrat do tzv. nového normálu. Do dalších dní se díváme s očekáváním, jak se budou oživovat naše ekonomiky a znovu otevírat pracovní místa. Poučení si můžeme vzít od Jižní Korey nebo Singapuru, států, které byly zasaženy v první vlně. Severské státy, Španělsko, Itálie a další země nyní plánují, jak co nejjednodušeji v nadcházejících týdnech bezpečně převést tisíce zaměstnanců zpět do práce.

Číst dále


Pomoc lidem v businessu v době krize COVID-19

Pomoc lidem v businessu v době krize COVID-19

Všichni nyní žijeme v nepředvídatelné a neustále se měnící době, ať již mluvíme o rodinách, firmách, komunitách nebo vládě. COVID-19 se stal součástí každodenního života po celém světě. Rychlost zpráv a každou hodinu nové informace nám znovu a znovu ukazují, že něco podobného jsme ještě nezažili. Každým dnem je více zřejmé, že silná organizace se vyznačuje tím, že umí plánovat i v čase nejistoty a umí fungovat i pod vlivem velkých změn.

Číst dále


Carpe diem v době virového šílenství

Carpe diem v době virového šílenství

20. březen je mezinárodní den štěstí. Jak ho najít ve věcech kolem nás v každé situaci?

Číst dále


Koronavirus a jeho vliv na vývoj trhu práce

Koronavirus a jeho vliv na vývoj trhu práce

Současná situace kolem koronaviru rychle mění trh práce. Některé firmy se v důsledku preventivních opatření a samotného šíření viru mohou dostat do existenčních problémů, jejichž řešení bude velmi obtížné. Zdraví (nejen) zaměstnanců je však na prvním místě, a proto se všichni chtě nechtě musí nesnadné situaci přizpůsobit.

Číst dále


Jak vyřešit nedostatek talentů: Co zaměstnanci chtějí

Jak vyřešit nedostatek talentů: Co zaměstnanci chtějí

35 % zaměstnavatelů v ČR nemůže dlouhodobě najít dostatek vhodných uchazečů. Z hlediska velikosti zaměstnavatele jsou rozdíly propastné. Největší problém mají velké firmy: 85 % českých zaměstnavatelů s více než 250 zaměstnanci uvádí, že nemohou obsadit volná pracovní místa, u středně velkých firem (50–250 zaměstnanců) to je 74 % a u malých firem (10–49 zaměstnanců) 55 %. Nejmenší problém obsadit pracovní pozice (28 %) hlásí mikro firmy do 10 zaměstnanců.

Číst dále


ManpowerGroup Index trhu práce Q2 2020

ManpowerGroup Index trhu práce Q2 2020

Zaměstnavatelé v České republice hlásí pro druhé čtvrtletí 2020 mírně pozitivní náborové plány. 8 % zaměstnavatelů očekává nárůst počtu pracovních sil, 3 % předpovídají snížení počtu pracovních sil a 89 % zaměstnavatelů nepředpokládá žádné změny. Na základě těchto údajů vykazuje Čistý index trhu práce pro Českou republiku pro druhé čtvrtletí 2020 hodnotu +5 %.

Číst dále


Postavení žen nejen na trhu práce

Postavení žen nejen na trhu práce

Mezinárodní den žen, který se každoročně slaví 8. března, vyvolává rozporuplné konotace, a to hlavně kvůli zneužití tohoto dne minulým režimem. Původní význam se odvíjel od oslavy dne stávky newyorských švadlen roku 1908, které se dovolávaly svých práv – zkrácení pracovní doby, zvýšení mezd, ale také volebního práva a potažmo všech práv politických a hospodářských. Na pozadí této události se můžeme podívat na situaci žen dnes, více než sto let poté.

Číst dále


Trénink a rozvoj zaměstnanců v průmyslu 4.0

Trénink a rozvoj zaměstnanců v průmyslu 4.0

V důsledku automatizace a robotizace dochází k proměně rolí – vznikají nové pozice, na které neexistují „hotoví“ kandidáti a zároveň náplň práce současných pozic se neustále proměňuje. Rozevírají se nůžky mezi tím, co potřebují firmy a jaké jsou dovednosti dostupných kandidátů.

Číst dále


ManpowerGroup index trhu práce Q1 2020

ManpowerGroup index trhu práce Q1 2020

Zaměstnavatelé v České republice hlásí pro první čtvrtletí 2020 podobné náborové aktivity jako v předchozích dvou až třech letech. 3 % zaměstnavatelů očekávají nárůst počtu pracovních sil, 1 % předpovídá snížení počtu pracovních sil a 96 % zaměstnavatelů nepředpokládá žádné změny. Na základě těchto údajů vykazuje Čistý index trhu práce pro Českou republiku pro první čtvrtletí 2020 hodnotu +2 %.

Číst dále


Jak můžeme mladé lidi připravit na budoucí trh práce?

Jak můžeme mladé lidi připravit na budoucí trh práce?

Podle studie Světového ekonomického fóra Future of Jobs Report 2018 65 % pracovních pozic, na kterých budou pracovat dnešní žáci, dosud neexistuje. Jak tedy můžeme mladé lidi připravit na budoucí trh práce, o němž nevíme, jaký bude?

Číst dále


Experis Academy

Experis Academy

ManpowerGroup po celém světě staví akademie, ve kterých se zaměstnanci firem učí nové dovednosti, především v oblasti robotizace a IT, které budou klíčové pro pracovní role v příštím desetiletí.

Číst dáleManpowerGroup index trhu práce Q4 2019

Zaměstnavatelé v České republice hlásí pro čtvrté čtvrtletí 2019 mírně optimistické náborové plány. 4 % zaměstnavatelů očekávají nárůst počtu pracovních sil, 2 % předpovídají snížení počtu pracovních sil a 93 % zaměstnavatelů nepředpokládá žádné změny. Na základě těchto údajů vykazuje Čistý index trhu práce pro Českou republiku pro čtvrté čtvrtletí 2019 hodnotu +2 %.

Číst dáleTovárna budoucnosti

Nové technologie mění firmy a potřebné dovednosti se neustále proměňují. Zrychlující nedostatek lidí s potřebným profilem ohrožuje produktivitu, udržitelnost a růst firem.

Číst dáleManpowerGroup index trhu práce Q3 2019

Zaměstnavatelé v České republice hlásí pro třetí čtvrtletí 2019 pozitivní náborové plány. 5 % zaměstnavatelů očekává nárůst počtu pracovních sil, 0 % předpovídá snížení počtu pracovních sil a 94 % zaměstnavatelů nepředpokládají žádné změny. Na základě těchto údajů vykazuje Čistý index trhu práce pro Českou republiku pro třetí čtvrtletí 2019 hodnotu +5 %.

Číst dáleTotal Workforce Index 2018

Společnost ManpowerGroup vytvořila metriku devadesáti parametrů z oblasti pracovního práva, dostupnosti, nákladovosti a produktivity pracovní síly pro porovnání náročnosti náboru, udržení a řízení lidských zdrojů v 75 zemích světa včetně ČR. Vedle tradičních pracovních úvazků zohledňuje flexibilní pracovní sílu, alternativní pracovní úvazky i neformální trh práce.

Číst dáleManpowerGroup index trhu práce Q2 2019

Zaměstnavatelé v České republice hlásí pro druhé čtvrtletí 2019 umírněné náborové plány. 6 % zaměstnavatelů očekává nárůst počtu pracovních sil, 2 % předpovídají snížení počtu pracovních sil a 91 % zaměstnavatelů nepředpokládá žádné změny. Na základě těchto údajů vykazuje Čistý index trhu práce pro Českou republiku pro druhé čtvrtletí 2019 hodnotu +4 %.

Číst dáleHledáme lidi: Roboti vás potřebují

Víc zaměstnavatelů na celém světě než kdy dřív (87 %) plánuje zvýšit nebo zachovat počet zaměstnanců v důsledku automatizace. V České republice je to dokonce 94 % (92 % zachová počet zaměstnanců v souvislosti s automatizací, 2 % zvýší jejich počet, 5 % sníží a 1 % neví).

Číst dáleManpowerGroup index trhu práce Q1 2019

Zaměstnavatelé v České republice hlásí pro první čtvrtletí 2019 tradičně nižší náborové plány, nicméně ve srovnání s předchozími lety jsou nadprůměrné. 4 % zaměstnavatelů očekávají nárůst počtu pracovních sil, 2 % předpovídají snížení počtu pracovních sil a 92 % zaměstnavatelů nepředpokládají žádné změny. Na základě těchto údajů vykazuje Čistý index trhu práce pro Českou republiku pro první čtvrtletí 2019 hodnotu +2 % a 4 % po sezónním očištění.

Číst dáleUchazeč o práci může být zároveň i váš zákazník

Pozitivní zkušenost při hledání práce má příznivý vliv na tendenci jednotlivce nakupovat produkty nebo využívat služby dané firmy a spokojení zákazníci mají větší tendenci chtít v této firmě pracovat.  Výsledky také ukazují, že dopad zkušenosti kandidáta daleko přesahuje oblast HR; zkušenost kandidáta přímo ovlivňuje brand a úspěšnost firmy. Tato kauzalita je dobrým argumentem, který může využít vedení HR, když obhajuje finanční efektivitu svých investic.

Číst dáleTalent Shortage: Nedostatek lidí s potřebným profilem

36 % zaměstnavatelů v ČR nemůže dlouhodobě najít dostatek vhodných uchazečů. Česká ekonomika od roku 2013 stabilně posiluje, což vede zaměstnavatele k většímu optimismu a vyšší poptávce po nových zaměstnancích. Z hlediska velikosti zaměstnavatele jsou rozdíly propastné. 91 % českých zaměstnavatelů s více než 250 zaměstnanci uvádí, že nemohou obsadit volná pracovní místa.

Číst dáleManpowerGroup index trhu práce Q4 2018

Firmy hledají nové zaměstnance stále intenzivněji. Podle „ManpowerGroup Index trhu práce“ bude do konce roku 2018 35 % velkých firem zvyšovat počet zaměstnanců. V rámci průzkumu ManpowerGroup Index trhu práce pro čtvrté čtvrtletí 2018 byla respondentům vybraného reprezentativního vzorku 750 zaměstnavatelů v ČR položena otázka: „Jak očekáváte, že se změní celkový počet zaměstnanců ve vaší společnosti v následujícím čtvrtletí do konce prosince 2018 v porovnání s aktuálním čtvrtletím?“

Číst dáleSiri, najdi mi novou práci

Proč by zaměstnavatelé měli při náboru zaměstnanců kombinovat technologie a osobní přístup? ManpowerGroup se ve svém nejnovějším průzkumu Global candidate preferences zeptal téměř 18 000 uchazečů o práci ve věku 18–65 let napříč 24 významnými trhy práce na světě, včetně České republiky, na to, co je pro ně při hledání práce nejdůležitější a jaké technologie při tom používají.

Číst dáleManpowerGroup index trhu práce Q3 2018

Podle průzkumu „ManpowerGroup Index trhu práce“ bude ve 3. čtvrtletí 2018 téměř třetina velkých a středních firem nabírat zaměstnance. V rámci průzkumu ManpowerGroup Index trhu práce pro třetí čtvrtletí 2018 byla všem účastníkům vybraného reprezentativního vzorku 750 zaměstnavatelů v ČR položena otázka: „Jak očekáváte, že se změní celkový počet zaměstnanců ve vaší společnosti v následujícím čtvrtletí do konce září 2018 v porovnání s aktuálním čtvrtletím?“

Číst dáleŘešení revoluce dovedností není v robotech, ale lidech

Už druhým rokem 86 % zaměstnavatelů na celém světě tvrdí, že počet jejich zaměstnanců se nezmění nebo se v následujících 2–3 letech v důsledku automatizace zvýší. V České republice je to dokonce 93 %. Dopad na jednotlivé pozice se však bude lišit. Nejperspektivnější jsou v oblasti IT, kde firmy očekávají největší nárůst počtu zaměstnanců. Naopak největší pokles je očekáván na administrativních a kancelářských pozicích.

Číst dáleManpowerGroup index trhu práce Q2 2018

Společnosti budou ve 2. čtvrtletí 2018 nadále nabírat. Nábor ale zpomaluje. V rámci průzkumu ManpowerGroup Index trhu práce pro druhé čtvrtletí 2018 byla všem účastníkům vybraného reprezentativního vzorku 750 zaměstnavatelů v ČR položena otázka: „Jak očekáváte, že se změní celkový počet zaměstnanců ve vaší společnosti v následujícím čtvrtletí do konce června 2018 v porovnání s aktuálním čtvrtletím?“

Číst dáleTotal Workforce Index 2017

Průzkum ManpowerGroup Total Workforce Index porovnává trhy práce v 75 zemích světa podle devadesáti parametrů. Jak zajímavou je ČR destinací pro investory v porovnání s ostatními zeměmi?

Číst dáleManpowerGroup Index trhu práce Q1 2018

Poptávka po zaměstnancích poroste i na začátku nového roku. V rámci průzkumu ManpowerGroup Index trhu práce pro první čtvrtletí 2018 byla všem účastníkům vybraného reprezentativního vzorku 750 zaměstnavatelů v ČR položena otázka: „Jak očekáváte, že se změní celkový počet zaměstnanců ve vaší společnosti v následujícím čtvrtletí do konce března 2018 v porovnání s aktuálním čtvrtletím?“

Číst dáleJak řešit nedostatek uchazečů o práci náborem v zahraničí

Na trhu práce zažíváme skutečnou euforii. Takto nízký počet nezaměstnaných jsme v novodobé historii zažili pouze v letech 2007 a 2008. Je to dobrá zpráva pro lidi, kteří hledají lepší práci, mnoho vrásek to ale přidělává firmám. Podle průzkumu ManpowerGroup celých 30 % podniků v ČR nemůže najít vhodné kandidáty na své volné pozice.

Číst dále
ManpowerGroup Index trhu práce Q4 2017

Velké firmy pokračují v náborech zaměstnanců, nábory malých podniků začínají stagnovat.
29 % velkých firem bude nabírat. Celkový průměr ale ukazuje zpomalování náboru nových zaměstnanců.

Číst dáleNovela Zákona o zaměstnanosti

Firmy využívající pracovní agentury, které kreativně využívají mezer v zákoně k neplacení sociálního a zdravotního pojištění, by si měly dát pozor, aby od srpna nepocítily výpadek agenturních zaměstnanců. Proti nekalým praktikám některých agentur bojuje novela Zákona o zaměstnanosti, která úspěšně prošla schvalovacím procesem v Poslanecké sněmovně a Senátu.

Číst dáleNábor jako marketingová kampaň

Podle nejnovějšího průzkumu ManpowerGroup nemůže 30 % firem v ČR najít vhodné zaměstnance na svá volná pracovní místa. Globální průměr je dokonce 40 %. Po dlouhém období vysoké nezaměstnanosti se situace na trhu práce začala v roce 2014 velmi rychle obracet. Efektivita personální inzerce prudce klesá a na tradiční inzeráty firmám nyní odpovídá sotva polovina uchazečů, ve srovnání s rokem 2014. Je potřeba k náboru přistupovat kreativně.

Číst dáleManpowerGroup Index trhu práce Q3 2017

Zpomalují nábory v malých a středních firmách.
Nicméně 31 % velkých zaměstnavatelů nadále zvyšuje počet zaměstnanců.

Číst dáleRevoluce dovedností

Tradiční obchodní modely přestávají fungovat. V důsledku digitalizace a robotizace výroby a služeb, zavádění umělé inteligence, stárnutí populace a celosvětová migrace obyvatel, ekonomická, sociální a politická polarizace společnosti, nakupování zboží a služeb přes internetové platformy a rozvoj alternativních forem práce, dochází k prudkým změnám fungování a poměru sil v mnoha sektorech ekonomiky.

Číst dáleNedostatek lidí s potřebnou kvalifikací 2016

Téměř každá třetí firma v ČR nemůže dlouhodobě najít dostatek vhodných uchazečů. Globální průměr je dokonce 40 %. Po dlouhém období vysoké nezaměstnanosti se situace na trhu práce začala v roce 2014 velmi rychle obracet. S oživující se ekonomikou a rostoucí poptávkou po zaměstnancích jsou nutně spojené rostoucí obtíže s obsazováním volných pracovních míst, které hlásí téměř trojnásobek zaměstnavatelů ve srovnání s rokem 2014.

Číst dáleMileniálové a kariéra: Vize 2020

Mileniálové (lidé, kteří se narodili v letech 1980-1995 a jsou první generací vyrůstající ve světě online technologií, někdy také označovaná jako generace Y) se připravují na to, že jejich kariéra bude ultramaratonským během, a předpokládají, že si cestou budou vybírat delší oddechové časy, jak vyplývá z průzkumu ManpowerGroup.

Číst dále

/a>Probíhají zásadní změny na trhu práce. Po kapitalismu přichází talentismus

Lidí s požadovaným profilem je stále méně a situace se bude pro zaměstnavatele velmi rychle zhoršovat. Svět se nachází na prahu nové doby, v níž se hlavním motorem ekonomického růstu stane přístup k lidem se správnými schopnostmi a dovednostmi („talentům“). Prvořadým úkolem pro všechny subjekty na trhu práce (nejen pro zaměstnavatele, ale i státy a samotné jednotlivce) bude umět se tomuto trendu přizpůsobit.

Číst dále